24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

En Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir? aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı ekmek türü vardır ve onları seçerken, Hangi ekmek sağlıklı size fayda sağlayacak bir tane seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Diyet için hangi ekmek sadece en düşük fiyatlı olanları almayın, çünkü onlardan çok fazla fayda elde etmeyeceksiniz ve sadece kendinize zarar vereceksiniz. En az kalorili ekmek türünü seçmekten korkmamalısınız, çünkü piyasadaki en sağlıklı ekmek türlerinden biri olabilir. Diğerlerinden daha sağlıklı olan çeşitli ekmek türleri vardır, bu nedenle en sağlıklı ekmek türlerini ararken, ne olduklarını bilmeniz gerekir. Kilo aldırmayan ekmek ne olduklarını bilerek, vücudunuza ne kadar fayda sağlayacağına bağlı olarak hangi satın almaya karar verebilirsiniz.

En sağlıklı ekmek Canan Karatay önerisi, satın almak için en sağlıklı ekmek türleri buğday ekmeği olmalıdır. En sağlıklı ekmek markası türü, mevcut olan tüm besinsel faydaları içerir ve aynı zamanda satın alınması gereken en sağlıklı ekmek türlerinden biridir. Buğday ekmeği ve çavdar ekmeği ararken, normal beyaz ekmek veya benzeri bir şey değil, buğday ekmeği olanları aradığınızı emin olmak istersiniz. Normal beyaz ekmekler lezzetli görünse de, ihtiyacınız olan tüm beslenme ve vitaminleri size sağlamaz. Ayrıca hidrojenize yağlar ve birden fazla şekilde size zarar verebilecek diğer doğal olmayan kimyasallar gibi bazı sağlıksız bileşenler içerirler.

Buğday ekmeği ararken, malzemeleri kontrol etmek ve tam olarak ne olduklarını ve ne olmadıklarını görmek isteyeceksiniz. Sağlıklı ekmek arıyorsanız, hidrojenize yağlar, yapay tatlar ve malzemeler ve vücudunuz için zararlı olabilecek başka bir şey olup olmadığını görmek için malzemeleri kontrol etmek isteyeceksiniz. Buna ek olarak, en sağlıklı ekmek türlerinin neler olduğunu ararken, tam buğday çeşidini satın ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Bu size bol miktarda diyet lifi verecektir ve bunlar kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olmak için harikadır. En sağlıklı ekmek çeşitleri nelerdir? Kesinlikle ne istediğinize ve almak için ne kadar yapmaya istekli olduğunuza bağlı olacaktır.

%100 Tam Buğday Ekmeği

%100 kepekli ekmeğin bol miktarda lif ve besin içermesi şaşırtıcı değildir ve en sağlıklı çeşitlilik için tercihlerimizden biridir.

Tam buğday unundan yapılan ortalama bir dilim ekmek 80 kalori, 5 gr protein, 0 gr yağ, 20 gr karbonhidrat ve 3 gr lif sağlar.

Yüzde yüz kepekli ekmekler ayrıca selenyum , manganez , kalsiyum , tiamin ve fosfor gibi çeşitli miktarlarda temel mineraller içerir .

Besin ihtiyaçlarınızı karşılamak her şey yolunda ve iyidir, ancak iyi beslenmenin nihai hedefi elbette gerçek sağlık sonuçlarıdır. Tam buğday ekmeği bu bölümde kesinlikle başarılı.

(% 100 kepekli ekmek olanlar gibi) tip 2 diyabet de dahil olmak üzere, birden fazla kronik hastalık riskini azaltmak için gösterilmiştir kepekli tahıllar Artan kanser ve kalp hastalığı.

Ayrıca, birkaç çalışma, tam tahılların kilo kontrolü üzerindeki olumlu etkilerini göstermiştir. Bir 2018 çalışmada 3 yetişkin diyetinde kepekli ile rafine buğday yerini, onlar visseral yağ önemli bir kayıp yaşadı bulundu.

Etiketleri Okumadan Almayın!

Kendilerini tam buğday olarak tanıtan birçok ekmeğin %100 tam, rafine edilmemiş tahıl içermeyebileceğini unutmayın.

Marketten alınan bir ekmeğin sadece tam buğday unuyla yapılıp yapılmadığını belirlemek için dikkatli etiket okuma alıştırmaları yapın. %100 tam buğday ekmeği ya bu şekilde etiketlenir ya da ilk bileşeni olarak tam buğday unu olur (ve “buğday unu” veya “zenginleştirilmiş ağartılmış un ” gibi diğer unları listelemeyecektir ).

Çok tahıllı ekmek

Buğday, sağlık yararları için adil payını hak eden tek tahıl değildir. Yulaf, amaranth , karabuğday , arpa ve darı gibi diğer tam tahıllar, ilave lifprotein ve mikro besinler için çok tahıllı ekmeklere dönüşebilir.

Yine bunlar gibi çeşitli tam tahıllar eklemek, çoklu kronik hastalık riskini azaltmanın kanıta dayalı bir yoludur.

Bununla birlikte, sağlıklı bir çok tahıllı ekmeğe giden yolda gezinmek biraz zor olabilir. Ekmekler çok tahıllı olarak etiketlendiğinde, içine giren tahılların gerçekten bütün mü yoksa rafine mi olduğunu söylemek zor olabilir. “%100 tam tahıl” olarak etiketlenmiş çok tahıllı bir ekmek arayın.

Filizlenmiş tahıl ekmeği

Kepekli tahıllar başlangıçta sağlıklıdır, ancak onları filizlendikleri zaman olduğu gibi çimlenme noktasında hasat etmek, besin içeriğini daha da yükseltir.

Filizlenmiş tahıllar vitamin ve minerallerin daha yüksek miktarlarını ihtiva gibi folat onlara ekmek için bir başka sağlıklı yapı bloğunun yapma, demir, C vitamini, çinko, ve magnezyumun.

Ekmeğin mikro besinlerini artırmaya ek olarak, filizlenmiş tahılların makro besinler üzerinde de etkisi vardır. Filizlendirilen tahıllar protein, daha yüksek olduğunu onlar daha uzun süre tok (potansiyel olarak ağırlık yönetimini bir destek vererek) tutabilir anlamına gelir.

Bu arada, karbonhidratı minimumda tutmaya çalışıyorsanız, filizlenmiş tahıllar yardımcı olabilir. Çimlenme süreci nişastayı parçaladığı için karbonhidratlarda daha düşük olma eğilimindedirler.

Yüksek protein ve lifleri ile filizlenmiş tahıl ekmekleri de nispeten düşük bir glisemik indekse sahiptir. (Food for Life’s Ezekiel 4:9 filizlenmiş tahıl ekmeği, örneğin, 36 glisemik indekse sahiptir .) Bu, kan şekerinizi, glisemik indeksi beyaz ekmek gibi diğer bazı ekmekler kadar hızlı yükseltmeyecekleri anlamına gelir. 75.

Filizlenmiş tahıl ekmeklerini besleyici, sağlıklı bir sandviç seçeneği olarak düşünün veya daha fazla lif için filizlenmiş tahılları mercimek, fasulye veya bezelye gibi baklagiller ile birleştiren markaları seçin.

Yulaf ekmeği

Yulaf sadece yulaf ezmesi için değil! Bu kepekli tahıllar, sağlıklı mağazadan satın alınan ve ev yapımı ekmeklerde tam buğdayı destekleyebilir. Yulaf, kötü kolesterolü düşürmek, kan şekerini dengelemek ve kan basıncını düşürmek gibi faydaları olan beta glukan adı verilen özel bir lif türü içerir . Ayrıca , kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek çözünür lif açısından da özellikle yüksektir .

Sağlıklı bir yulaf ekmeği seçerken etiket konusunda bilgili olmak önemlidir. İlk bileşenler olarak yulaf ve tam buğday ununu listeleyen ve minimum şeker ilavesi içeren markaları arayın.

Keten Tohumu Ekmeği

Keten tohumu tahıl değildir, ancak bu onların besinlerle dolu olmadığı anlamına gelmez. Bu küçük tohumlar lif ve sağlıklı çoklu doymamış yağlar bakımından yüksektir. Diyet için keten tohumu ekleme bazı kanserlere karşı koruma yardımcı olabilecek sıra kalp sağlığını geliştirmek olarak.

Ayrıca, tohumlar doğal olarak glütensizdir, bu nedenle onlarla yapılan ekmekler (buğday yerine) çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanlar için iyi bir seçim olabilir .

Keten tohumu öğütmek, onları lezzetli ve sağlıklı bir ekmeğin temeli olarak kullanılabilecek bir yemeğe dönüştürür. Ticari olarak hazırlanmış bazı ekmekler, buğday ile birlikte keten kullanır, ancak tamamen keten tohumu ile yapılan (ve buğdaysız) bir somun için kendi ekmeğinizi yapmanız gerekebilir.

Neyse ki, birçok keten tohumu ekmek tarifi mayasızdır, yani uzun kabarma ve prova süreleri gerektirmez.

Ekşi mayalı ekmek

Canan Karatay’ın ikonik ekmeği sadece lezzetli değil, aslında gizli sağlık yararları da var. Ekşi mayalı ekmek, bitmiş ürününe sağlıklı probiyotikler ekleyen bir fermantasyon süreciyle yapılır.

Fermente gıdalardan elde edilen probiyotikler açısından zengin bir diyet , gelişmiş sindirim ve daha iyi bağışıklık fonksiyonu gibi her türlü olumlu sağlık sonucuyla ilişkilendirilmiştir. Ve birçok uzmanlar beri 9 ziyade takviyeleri daha ekşi hamur günlük doz ekleyebileceğiniz bu yiyeceklerden probiyotikler almak için en iyi olduğuna inanıyoruz.

En sağlıklı ekşi mayalı ekmek için tam buğday unu ile yapılan çeşitleri tercih edin. Sadece ekmeğin doğal probiyotiklerini emmekle kalmayacak, aynı zamanda ekstra lif, protein ve mineraller de alacaksınız. Siz de evde kendi ekşi mayalı ekmeğinizi yapabilirsiniz . Tahmin edebileceğinizden daha kolaydır ve bazı malzemeleri kontrol etmenizi sağlar.

Yüksek tansiyon hastaları hangi ekmeği yemeli?

Çavdar Ekmeği : Düşük tansiyonu olanlarda ve kalsiyum ihtiyacı fazla olan kişilerde kullanılmalıdır. İyi bir niasin kaynağı olması sebebiyle de diabet (şeker hastalığı), hipertroidizm ve sporcularda tercih edilmelidir. Esmer Ekmek : Tüketimi genelde daha faydalı görünmektedir.

Hangi ekmeğin sindirimi daha kolay?

Yoğun lif ve protein özellikleri ile sindirimi kolaylaştıran ve bağırsakları rahatlatan yulaf ekmeği, diyetisyenlerin en fazla önerdiği ekmek çeşitleri arasında gelmektedir.

En az kalorili ekmek hangisi?

En yakın değerler, Uno Light ekmekte görüldü. 100 gramda 204 kalori içeren Uno Light Ekmek, tahlil sonuçlarına göre, en az kalori içeren ekmek oldu. Uno’yu 100 gramda 209 kaloriyle Pita Hafif Ekmek izledi.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram