24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Elon Musk Twitter'da Neden Büyük Bir Hisse Aldı?

Elon Musk Twitter'da Neden Büyük Bir Hisse Aldı?

Elon Musk Twitter'da Neden Büyük Bir Hisse Aldı? Kendini otomotiv ve havacılık işlerinde zaten kuran Elon Musk, şimdi sosyal medyaya giriyor. Musk, Twitter'da yüzde 9.2 hisse alarak onu şirketin en büyük hissedarı yaptı. İşte neden.

Elon Musk'ın Satın Almasının Arkasındaki Neden

Elon Musk, Twitter'da etkileyici bir 80 milyon takipçiye sahip. Bununla birlikte, ya şirketinin hisse senedi fiyatını yükselten ya da bir durumda, bir kripto paranın yeni zirvelere uçmasını sağlayan tartışmalı tweetler atma geçmişine sahip .

2018'de Elon Musk, Tesla'yı özel almak için yeterli fona sahip olduğunu iddia ederek şirketin hisse fiyatını artırdığı için para cezasına çarptırıldı. SEC'in resmi basın açıklamasına göre , davayı halletmek için 40 milyon doların üzerinde ağır bir para cezası ödedi.

Ayrıca Reuters , SEC'in Twitter kullanımını izlemeyi ve tweet'lerin ön onayını gerektiren 2018 anlaşmasını sonlandırmasına izin vermeyi reddetmesinden memnun olmadığını bildirdi.

Tüm bunların arka planında, Nisan 2022'de Musk, takipçilerine Twitter'ın ifade özgürlüğüne bağlı olup olmadığını soran bir anket yaptı. Aldığı 2 milyon oyunun %70'inden fazlası hayır oyu verdi, bu da Twitter'ın olması gerektiği kadar demokratik olmadığını gösteriyor. En azından Elon Musk'ın yardımcılarına göre.


Elon Musk, şirketin ifade özgürlüğü konusundaki tutumundan açıkça memnun değil. Ve başka bir kullanıcıya yanıt olarak, kendi rakip platformunu başlatabileceğini bile önerdi.


Elon Musk Ne Sebeple Bu Kadar Çok Twitter Paylaşımı Satın Aldı?

Bir sosyal medya platformu kurmanın zorluğu (bkz. Donald's Trump'ın Truth Social ile başarısız girişimleri ) ve Twitter'ın seviyesine ulaşmak için gereken süre düşünüldüğünde, kurulu bir şirkete satın almak daha mantıklı.

Musk, ifade özgürlüğü şampiyonu olarak biliniyor ve bu nedenle Twitter'ın oradaki politikalarını etkilemek için kendisine yönetim kurulunda bir yer satın almış olabilir.

İfade özgürlüğüne olan bağlılığı nedeniyle, Twitter'ı satın almasının ilk olası nedeni, platformu ifade özgürlüğü lehine çalışacak şekilde etkilemek olabilir. Hatta Twitter'ın algoritmasının açık kaynak olması gerektiğini önerdi, bu da takipçilerinin katıldığı bir başka fikir.

Elon Musk'ın Twitter Katılımının Sonuçları

Elon Musk'ın satın alımının etkisi, Twitter'ın hisse fiyatının açıklandığı gün yüzde 26'nın üzerinde artmasıyla hemen gerçekleşti. Hisse fiyatının son yıllarda ne kadar acı çektiğini düşünürsek, bu şirket için iyiye işaret.

Musk ayrıca, takipçilerine Twitter'ın kullanıcıların tweet'lerini düzenlemelerine izin verip vermeyeceğini sorarak, meşhur elma arabasını altüst etmeye çalışmakla hiç vakit kaybetmedi. Kullanıcılar bu özelliği yıllardır istiyorlar, bu nedenle Musk'ın takipçilerinin çoğunluğunun evet demesi şaşırtıcı değil.


Elon Musk Bundan Sonra Twitter'da Ne Yapacak?

Twitter o zamandan beri Elon Musk'ı şirkete daha fazla dahil etmek için hızlı davrandı ve ona platformun yönetim kurulunda bir koltuk teklif etti. Ancak Musk'ın bunun kendisi için yeterli olup olmadığına karar verecek.

Ne de olsa multi-milyarder isterse Twitter'ı doğrudan satın alabilir ve uygun gördüğü şekilde yeniden kurabilir.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram