24 MART 2022 PERŞEMBE
Trend

Dünyanın en büyük kuş heykeli: Jatayu

Dünyanın en büyük kuş heykeli: Jatayu

Jatayu, Hindistan'da Kerala eyaletinde bulunan Rockfort Jatayu turistik tesislerinde yer alan dünyanın en büyük kuş heykeli olarak kabul edilir. Heykel, Hindu mitolojisinde yer alan Jatayu adlı kuşun hikayesiyle ilintilidir. Jatayu, Rama adlı yüce bir kahramanın eşi Sita'yı kaçıran Rakshasa adlı kötü bir prensin üzerine saldırmış ve onu durdurmaya çalışmıştır. Ancak Rakshasa, Jatayu'yu yaralamış ve onu yere düşürmüştür. Rama, Jatayu'nun yanına geldiğinde, onun yaralı olduğunu fark etmiş ve onu iyileştirmeye çalışmıştır. Jatayu, Rama'ya Sita'nın kaçırıldığı yönü göstererek ona yardımcı olmaya çalışmıştır, ancak ölümüne yakın olduğu için Sita'nın nereye gittiğini tam olarak söyleyememiştir.

Jatayu heykeli, Kerala eyaletinde bulunan Chadayamangalam ilçesinde yer almaktadır ve turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Heykel, güzel doğal manzaraların bulunduğu bir dağın tepesinde yer almaktadır ve günümüzde de bölgede birçok turistik etkinliğin yapıldığı bir yerdir. Jatayu heykelinin yüksekliği yaklaşık 70 metredir ve heykel, çok detaylı bir şekilde yapılmıştır. Heykelin yapımı için yaklaşık 3 yıl süren bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Heykelin yapımındaki amaç, Hindu mitolojisi ve kültürünün tanıtılması ve korunmasıdır. Jatayu heykeli, turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir ve bölgede yapılacak turistik gezilerin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Jatayu ünlü film yapımcısı ve heykeltıraş Rajiv Anchal tarafından yapılmıştır. Anchal'ın ifadesine göre heykelim yapımı 7 yıl sürmüştür ve temelde taş kaplama verilmiş beton bir yapıdır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram