24 MART 2022 PERŞEMBE
Android ve İos Uygulama

Chrome'un reklam engelleme planı bir gizlilik felaketi olabilir ve Firefox'a geçmek için bir neden olabilir

Chrome'un reklam engelleme planı bir gizlilik felaketi olabilir ve Firefox'a geçmek için bir neden olabilir

Google bir arama şirketi olabilir ama aynı zamanda bir reklamcılık şirketidir ve hiçbir yerde Chrome web tarayıcısındaki reklam engelleyicileri ezme çabalarından daha net olamaz . Bu destandaki en son değişiklik, Google'ın reklam engelleyicileri ciddi şekilde kısıtlama planına devam edeceğini duyurmasıyla kullanıcıları ve gizlilik savunucularını kargaşaya sürükledi.

Şirketin blogunda yayınlanan bir yayında Google, Haziran 2024'ten itibaren mevcut Chrome uzantılarının kullandığı Manifest V2 biçimini kullanımdan kaldırma ve onu daha kısıtlayıcı Manifest V3 ile değiştirme planlarını yeniden başlatacağını açıkladı. Gönderiye göre Manifest V3'e, Google'a göre geliştirici topluluğunun onayını alan bir dizi yeni özellik eklendi.

Örneğin popüler uBlock Origin uzantısının düzgün çalışması için yaklaşık 300.000 kurala ihtiyacı vardır (Manifest V3 sınırının on katı) ve bu, herhangi bir özel kural eklemeden önce gerçekleşir. 

Google, Manifest V3'ün kullanıcı gizliliğini korumak ve daha hafif bir tarama deneyimi sağlamak için uzantıları kısıtladığını söyleyerek planlarını savundu. Ancak her iki iddia da bazı sektör uzmanlarının küçümsemesiyle karşılandı.

Örneğin, Firefox'un Eklenti Operasyonları Yöneticisi, kötü amaçlı eklentilerin, Google'ın en son uzantı değişikliklerinin engellemeyeceği webRequest API'yi kullanarak Manifest V3'teki kullanıcı verilerini hala çalabileceğine dikkat çekti . Bu arada Electronic Frontier Foundation'daki (EFF) gizlilik savunucuları, Google'ın Manifest V3 stratejisini "aldatıcı ve tehditkar" olarak nitelendirerek bunun "gizlilik çabalarına tamamen zararlı" olduğunu savundu.

Bunların hiçbiri özellikle şaşırtıcı olmamalı çünkü Google'ın çok açık bir çıkar çatışması var: reklamları engellemek iş açısından kesinlikle kötü. Çoğu kişi, kazanılacak para olduğunda kullanıcı gizliliği ve güvenliğine ilişkin endişelerin her zaman ikinci planda kalacağını ileri sürüyor.

Bu konuda endişeleniyorsanız farklı bir tarayıcıya geçmeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Harika bir alternatif, en iyi web tarayıcısı olarak seçtiğimiz Firefox'tur çünkü harika gizlilik korumalarını inanılmaz esneklik ve platformlar arası destekle birleştirir. 

Brave, DuckDuckGo ve Apple'ın Safari'si gibi gizliliğinizi gözeten pek çok başka tarayıcı da var ; dolayısıyla Chrome'un veri yakalama uygulamalarına karşı güvenli alternatifler konusunda sıkıntınız yok.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram