24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma ve Hesap Kurtarma *2022

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma ve Hesap Kurtarma *2022

Bugün çalınan instagram hesabınız İster birkaç yüz ister binlerce takipçiniz olsun, Instagram hesabınızın saldırıya uğraması kötü bir durum

Şaşkınlık içerisinde paniklemiş, üzgün hissediyorsunuz ve bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini düşünürken çoğu zaman çaresiz hissediyorsunuz.

Instagram Yardım Sistemi‘nin aslında bu gibi durumlarda çok yardımcı olacak şekilde tasarlanmamış olması durumu daha iyi hale getirmiyor.

Hesabım ele geçirildikten sonrası, bulabildiğim her Yardım Sayfasını okuyarak, sonsuz bir gereksiz bilgi döngüsüne sıkışmış gibi hissetmek için saatler harcadım.

İşlemi kendim tamamladıktan ve saldırıya uğramış hesabımı kurtarmak için hemen hemen herşeyi denedikten sonra, saldırıya uğramış Instagram hesabınızı geri almak için atabileceğiniz tüm adımları ve bilgisayar korsanlarının size gelmesini önlemek için neler yapabileceğinize dair bazı ipuçlarını vurguladım.

Nasıl hesabım çalındı?

O geceyi asla unutmayacağım. Telefonuma gelen bir e-posta için bir bildirim aldığımda arkadaşlarımla bir akşam yemeğine çıkmak üzereydim. Pek hesabımın çalındığını düşünmüyordum, bunu okumak için e-postayı açtım.

“Merhaba’
Instagram hesabınız saldırıya uğradı.
Şu anda sahip olduğumuz sayfa geçici olarak engellendi (onu geri yükleyemezdiniz)!
Hesabınızın kurtarılması hakkında bilgi edinmek için, bu e-postayı yanıtlayarak bize yazın [email protected]
Instagram kullanıcı adınızı eklediğinizden emin olun.
lütfen çok uzun kalmayın. Maalesef hesabınızı silmemiz gerekecek
iyileşme olasılığı olmadan 3 saat içinde.”

(Birkaç gün içinde bilgisayar korsanlarından aldığım birçok e-postanın ilki)

İlk başta spam veya şaka olduğunu düşündüm . Kim ve neden birisi hesabımı ele geçirmeye çalışır? Ama elbette, Instagram uygulamasını açıp giriş yapmaya çalıştığım anda bir hata mesajı aldım.

Hemen kocamın sayfasından @bikkinpanda hesabıma bakmaya çalıştım ve artık orada değildi. Gerçekleşme tamamen yerleşmeye başladı – hesabım gerçekten saldırıya uğramış.

Bunun nasıl olduğuna şaşırmıştım ama sonra o günün erken saatlerinde bir mayo şirketinden benimle çalışmak istediklerini belirten bir e-posta aldığımı hatırladım. Olağandışı bir şey değildi. O zamanlar yaklaşık 140 bin takipçim vardı ve bana teklif veren markalardan sık sık benzer e-postalar alıyordum.

Şirket tekliflerini bana e-posta ile göndermiş ve onları kontrol etmem için Instagram sayfalarına bir bağlantı eklemişti. Oldukça standart, çoğu zaman tekliflerini kabul etmeden veya reddetmeden önce şirket hakkında olabildiğince çok şey öğrenmek istiyorum. Ancak o zamanlar tüm bunların bir giyim markası olarak poz veren bilgisayar korsanlarının ayrıntılı bir planı olduğunu bilmiyordum.

Merhaba, ben @gypys_beach çevrimiçi mağazasının temsilcisiyim
Mağazamız yeni bir kıyafet koleksiyonu sunmak istiyor ve onun yüzü olmanızı istiyoruz.
Sizden ne istiyoruz basit.
1. Sayfanızdaki bir reklam gönderisinin maliyeti nedir?
2. Giysilerimizi hediye olarak sunarken bir reklam postasında indirim mümkün müdür?
İşte yeni koleksiyonumuzun bir bağlantısı, istediğiniz elbiseyi seçebilirsiniz: https://instagram.com/p/4989738472

E-posta ile gönderilen bağlantılarına tıkladığımda, beni Instagram sayfalarına göndermek yerine, kullanıcı adımı ve şifrem dahil olmak üzere Giriş bilgilerimi topladıkları sahte bir Instagram giriş sayfasına yönlendirdiler .

Bu bağlantıya tıkladıktan kısa bir süre sonra bilgisayar korsanlarından hesabımı silmekle tehdit eden e-postalar almaya başladım.

Bilgisayar korsanlarıyla bağlantı kurmamaya karar verdim çünkü onlara para ödeyerek korkunç bilgisayar korsanlığı planlarına devam etmelerine ve bunu başkalarına yapmaya devam etmelerine olanak tanıyacaktım .

Ayrıca, onlara ödeme yapmamı, hesabımın bana iade edileceğini garanti etmeyeceğini biliyordum. Çoğu durumda, insanlar bilgisayar korsanlarına ödeme yapsalar bile, hesapları yine de silinir.

Bir sonraki adımda ne yapacağımı düşünürken arkadaşım bana sayfamın ekran görüntüsünü gönderdi. Hala tam olarak temizlenmemiş önbelleğinde hesabımı gösteriyordu, ancak hesabım ve tüm fotoğraflarım bilgisayar korsanları tarafından önceden silinmişti.

Yine de sanki yokmuş gibi bana e-posta göndermeye devam ettiler…(komik değil mi:)

Tehdit edici e-postalar günlerce devam etti, ancak hesabımın çok önceden silindiği açıkça belliydi.

Şaşkınlıkla telefonuma bakmaktan başka yapabileceğim bir şey yoktu. 1 yıllık içerik çalışması, 1.000 takipçi ve Instagram varlığından yokmuş gibi silinmiş yüzlerce resim .

Çoğu Instagram hacker vakası bu kadar aşırı değildir. Çoğu durumda, bilgisayar korsanları insanları dışarıda bırakır, kullanıcı adını değiştirir ve belki de bazı uygunsuz materyaller yayınlar. Ancak her iki durumda da Instagram hesabınızı çalınması stresli ve sinir bozucu bir durumdur.

Bir süre, çalındığı için utandım. Ancak bunu paylaşarak, bu korkunç Instagram çalınma planına biraz ışık tutabileceğimi ve gelecekte bunun gibi korsanların başka birinin başına gelmesini önlemeye yardımcı olabileceğimi umuyorum.

Bu yazıda daha sonra saldırıya uğramanızı nasıl önleyeceğinizi daha ayrıntılı olarak ele alacağım, ancak eminim ki çoğunuz burada saldırıya uğramış Instagram hesabınızı nasıl geri alacağınızla ilgili ipuçlarını arıyorsunuz, bu yüzden onu ele alacağım.

Saldırıya Uğramış Bir Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Instagram hesabınız saldırıya uğradıysa ve silindiyse, ne kadar hızlı hareket ederseniz, hesabınızı kurtarma olasılığınız o kadar artar. Daha sonra öğrendiğim gibi, silinen tüm veriler iki hafta sonra Instagram sisteminden siliniyor ve sonra kurtarılamıyor.

İşte Instagram hesabınız çalındıktan hemen sonra yapmanız gerekenler.

Instagram hesabınızda büyük bir değişiklik yapıldığında, kayıtlı e-posta adresinize otomatik bir e-posta gönderilmelidir. Hesabınıza yeni bir cihazdan giren ve Ayarlar altında bilgilerinizi değiştiren biri bu tür e-postaları tetiklemelidir.

Saldırıya uğradıktan hemen sonra yapmanız gereken ilk şey, bu e-postaya gitmek ve “Parolanızı Değiştirin” veya “Bu Değişikliği Geri Al ” seçeneğinin olup olmadığına bakmaktır . Bilgisayar korsanı Giriş bilgilerinizi değiştirmede yavaş davrandıysa, bu düğmeyi tıklayarak tekrar erişim elde edebilir veya en azından bilgisayar korsanını kilitleyebilirsiniz.

Benim durumumda, bilgisayar korsanı şifremi, kullanıcı adımı ve dosyadaki e-postamı zaten değiştirdi, bu yüzden onları kilitleyemedim. O e-postayı gördüğümde hesabımı tamamen ele geçirdiler ve tüm bilgilerimi değiştirdiler ama denemeye değerneyse.

İnsanların hesaplarını daha fazla kurcalamalarını önlemek için bilgisayar korsanlarını bu şekilde kilitlediklerini duydum.

Kullanıcı Adınızı Kaydedin

Instagram işletmenizin büyük bir parçasıysa, kullanıcı adınız etrafında bir marka oluşturmak için yıllar harcamış olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, hesabınıza girdikten sonra kullanıcı adınızı değiştirdiyse, bu , kullanıcı adınızın herkes tarafından ele geçirilebileceği anlamına gelir .

Bu kullanıcı adını başkası almadan önce kaydetmeyi düşünüyorsanız, o adla yeni bir hesap oluşturmanız yeterlidir. Eski hesabınızı kurtardıktan sonra, kullanıcı adını tekrar değiştirebilirsiniz.

Çalınan Hesabı Instagram’a Bildirin

Instagram‘a bir saldırıyı bildirmenin resmi yolu , Oturum Açma ekranında bulunan Destek İsteği sistemidir .

Hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta, iletişim bilgileri, sorun vb. Gibi birkaç temel soru sorarak birkaç dakika içinde doldurulabilen kısa bir formdur.

İlk başta, çok kolay erişilebilir olmadığı için bu destek istek formunu bulmakta biraz zorluk çektim. Hangi tür beni şaşırtıyor çünkü bir panik modun‘da saldırıya uğradığınızda ve hesabınızdan kilitlendiğinizde , raporlama süreci basit ve kolay hale getirilmemeli?

Bu formu bulmak için şu anda kullanmakta olduğunuz tüm Instagram hesaplarından çıkış yapın. Giriş ekranında “Parolanızı mı unuttunuz?” Seçeneğine tıklayın.


Bir sonraki ekranda, saldırıya uğrayan hesabın kullanıcı adını yazın. Ardından “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” ve “Destek İste” adlı bir form açılmalıdır.


Kullanıcı adını yazmazsam ve bunun yerine “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” Seçeneğini tıklamadan önce e-postamı veya telefon numaramı kullanmayı denersem, form yerine bir yardım sayfasına yönlendirildiğimi fark ettim.

Destek İste” formuna ulaştığınızda, sorulan tüm soruları doldurun ve en alttaki “Destek İste” yi tıklayın . Bu, Instagram‘a hesabınızın saldırıya uğradığını bildiren genel bir istek başlatmalıdır.


Maalesef destek talep formu Android kullanıcıları için bir seçenek olarak görünmüyor. Kocamın Android telefonunda ne denersem deneyeyim, beni yardım sayfasına yönlendirmeye devam etti ve asla raporun kendisine gitmedi.

Bir Android telefonunuz varsa, Destek İste formunu Instagram‘a göndermek için bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan iPhone ödünç almanız gerekebilir .

Herhangi bir Android kullanıcısı Giriş ekranının altındaki Destek İste formuna erişebildiyse, aşağıdaki yorumlarda bize aksi halde bildirin!

Destek İste formunu gönderdikten sonra, birkaç saat içinde Instagram‘dan bazı takip soruları içeren bir e-posta almalısınız . Bu e-postayı almazsanız, bu yanıtı alana kadar farklı bir e-posta adresi kullanarak Destek İste formunu tekrar göndermeyi deneyin.

Instagram ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz, Hesabınıza geri dönmenize yardımcı olmak için aşağıdaki bilgilere ihtiyacımız var

1. Hesabınıza en son erişiminiz olduğu tarih ve erişimi nasıl kaybettiğiniz de dahil olmak üzere yaşadığınız sorunun kısa bir açıklaması.
2. Hesabınıza kaydolmak için kullandığınız e-posta adresi veya cep telefonu numarası. Telefon numaranızı kullanarak kaydolduysanız, lütfen cihaz türünüzü de ekleyin (örneğin: iPhone, Android, iPad, Diğer)
3. Sahip olduğunuz önceki kullanıcı adları.

Bu bilgileri alana kadar size yardımcı olamayacağımızı unutmayın. Hesabınızın günlüğe kaydedilmesiyle ilgili yardım için yardım merkezini de ziyaret edebilirsiniz.

https://help.instagram.com/374546259294234/?ref=cr

Herkese gönderilen genel bir otomatik e-posta olduğunu fark etmek için Instagram‘ın benimle bu kadar çabuk iletişime geçtiğini görünce çok heyecanlandım. Görünüşe göre , hesabınızı gerçek bir kişi incelemeden önce birkaç otomatik e-postadan geçmeniz gerekecek.

Instagram‘a gönderilen tüm yanlış raporları filtrelemelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ne yazık ki bu, çalınmış Instagram hesaplarını gerçekten bildirmeye çalışan tüm insanlar için süreci daha da zorlaştırıyor ve daha uzun sürüyor.

Yanıtlarınızı tarayan bilgisayarları geçmek için yanıtlarınızı kısa ve öz tutun. Geçerseniz, benzersiz bir kod ve Instagram tanıtıcı adınızı tuttuğunuz bir fotoğrafınızı isteyen başka bir e-posta alacaksınız.

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Yardımcı olabilmemiz için önce bu hesabın size ait olduğunu onaylamanız gerekiyor.

Lütfen bu e-postayı yanıtlayın ve aşağıdaki kodun elle yazılmış bir kopyasını tuttuğunuz bir fotoğrafınızı ekleyin

10971

Lütfen gönderdiğiniz fotoğrafın:

– Temiz bir kağıt üzerine elle yazılmış yukarıdaki kodu, ardından tam adınızı ve kullanıcı adınızı içerir.
– Kağıt yaprağını tutan elinizi ve tüm yüzünüzü içerir
– İyi aydınlatılmış ve çok kısa, karanlık veya bulanık değil
– Cevabınıza bir JPEG dosyası olarak eklenir

Bu hesapta herhangi bir fotoğrafınız olmasa veya birini temsil etmek için kullanılsa bile
veya başka bir şey olursa, bu gereksinimleri karşılayan bir fotoğraf alana kadar yardımcı olamayız.

Teşekkürler,
Instegram Ekibi

Bunu gönderdikten sonra Instagram, gerçek bir kişinin bu resmi incelediğini ve hesabınızdaki resimlerle karşılaştırdığını iddia ediyor. Gönderdiğiniz resim, hesabınızdaki resimlerle eşleşiyorsa ve Instagram ekibi bu kişinin gerçekten siz olduğunuzu doğrulayabilir, kısa bir süre sonra Instagram‘dan hesabınıza erişebileceğiniz bir e-posta almanız gerekir.

Çoğu Instagram hesabı sahibi, saldırıya uğramış hesaplarını birkaç saatten birkaç güne kadar bu raporlama sistemi aracılığıyla geri alabilir.

Maalesef, hesabınız silinmişse, bilgisayar sistemi hesabınızı bulmakta bazı zorluklar yaşayabilir . Birden fazla Destek İsteği formu göndermeyi denedim, ancak bazı arkadaşlarım hesaplarını bir veya iki gün içinde bu raporlama sisteminden geri alırken bu sinir bozucu çıkmaz e-postaları almaya devam ettim.

Bunun için biraz daha yaratıcı olma zamanım gelmişti.

Instagram veya Facebook’ta Çalışan Bir Arkadaş Bulun

Çoğu kişinin zaten bildiği gibi, Instagram ve Facebook aynı şirkete aittir. Bu durumda, bu büyük bir avantaj olabilir, çünkü her iki şirkette de çalışan birini bulursanız, birisinin durumunuzu incelemesi için dahili bir talep gönderebilir.

Instagram ve Facebook, işlerin ters gittiği zaman için kendi dahili yardım raporlama sistemine sahiptir . Her iki şirkette de çalışan bir arkadaş veya tanıdık tanıyorsanız, kurtarma sürecini gerçekten hızlandırabilir.

Talihsiz durumunuzu diğer sosyal medya kanallarınızda paylaşmaktan çekinmeyin. “Bir erkek tanıyor olabilirim…” veya “bir arkadaşımın arkadaşım orada çalışıyor” gibi şanslı yanıtlardan birini alabilirsiniz.

İşin garibi, ne kadar iyi olduğu önemli. Bir arkadaşınız orada çalışan kişi ile birliktesiniz. Dahili Facebook ve Instagram raporlama sisteminde aile ve yakın dostlar, tanıdıklardan daha öncelikli olarak ele alınır .

Bir arkadaşınız vakanızı incelemek için dahili bir talepte bulunursa , konuyu oldukça sık takip ettiğinizden emin olun . İç sistemlerinde bile, bazen her gün Instagram ve Facebook‘a gönderilen çok sayıda yardım talebi yüzünden, şeyler kaybolur.

Daha önce de bahsettiğim gibi, saldırıya uğramış ve silinmiş Instagram hesabınızı kurtarmak için en fazla iki haftanız var, bu yüzden günlük olarak takip etmek size kalmış.

Facebook Reklamları Sohbeti ile hesabın çalındığını Bildir

İşletme hesabı sahipleri için GERÇEK KİŞİ (evet insanlar – gerçek nefes almak, yürümek ve insanı almak) ile iletişime geçmenin en hızlı yollarından biri Facebook Reklamları Sohbet seçeneğidir.

Ne yazık ki, bir işletme hesabınız yoksa, Facebook Reklamları destek ekibiyle sohbet etme seçeneğiniz olmayacak, bu yüzden bir tane oluşturmaya değer olabilir.

Bir işletme sayfası oluşturmak, mevcut arkadaşlarınızın ve ailenizin kişisel hesabınızı nasıl gördüğünü etkilemez. Bunu yapmak, kişisel hesabınıza bağlanacak yeni bir iş sayfası oluşturacaktır.

Bir işletme sayfası oluşturduğunuzda, Facebook Reklam Yöneticisine erişebileceksiniz. Ancak canlı bir temsilciyle sohbet etmeden önce, Facebook Reklamlarında en az 9,99 TL harcamanız gerekecek. Sohbet kutusu reklamlarda en az birkaç TL harcayan Facebook müşterilerine ödeme yapmak için ayrılmış bir ayrıcalık .

Şahsen bunu henüz bilmiyordum, işletme sayfası sahiplerinin genel yardım sayfası yanıtlarını almak yerine canlı bir temsilciyle konuşabilecekleri bu büyülü Facebook Reklamları sohbet kutusunu duymaya devam ettim. Bu sohbet kutusunu Reklam Yöneticimde bir gün bir reklam kampanyasına test olarak biraz para harcayana ve birkaç gün sonra orada gizemli sohbet kutusundayken bulamadım .

Bu sohbet kutusuna erişmek için Facebook işletme sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki Yardım‘ı tıklayın, ardından “Reklam veren Desteği” ni seçin.

Bu sizi Facebook İşletme Kaynakları sayfasına götürecektir. Bu sayfada, “Hala Yardıma mı İhtiyacınız Var? Yanıtları Bulun veya Destekle İletişime Geçin ”. “Başlayın” ı tıklayın.

Ardından, birkaç bilgi istemi ekranını tıklamanız gerekecek. İlkinde “Politika ve Hesap Güvenliği” ni seçtim . Hesabım saldırıya uğradığından, bu seçeneğin en çok işe yarayacağını düşündüm.

Bilgisayar korsanları hesabımı sildiği için, içinde sonraki ekranda “Reklam hesabım devre dışı bırakıldı” yı seçtim . Bunun yerine “Sayfam saldırıya uğradı” seçeneğini seçebilirsiniz.

Daha sonra “Bir Temsilci ile Sohbet Et” penceresine tıklayın . Facebook temsilcileri hafta sonları ve mesai saatleri dışında müsait değildir, bu nedenle pazartesiden cumaya mesai saatleri içinde destek temsilcileriyle sohbet etmek için bir saat ayırdığınızdan emin olun.

İstenen tüm bilgileri doldurun ve “Sohbeti Başlat” a tıklayın. Birkaç dakika içinde canlı bir temsilciye bağlanmanız gerekir.

Bağlandıktan sonra, temsilciye hesabınızın ele geçirildiğini ve onu kurtarmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. Ne olduğu, kullanıcı adınız, hesabınızı oluşturmak için kullandığınız e-posta vb. Gibi birkaç takip sorusu soracaklar.

Sohbete başlamadan önce , sohbet temsilcisine bilgisayar korsanı e-postalarının ekran görüntüleri ve hesap sahipliğinizin herhangi bir kanıtı gibi bir miktar yedek sağlamanızı şiddetle tavsiye ederim .

Geçmişte ücretli reklamlar yaptıysanız, tüm Instagram bilgileriniz zaten Facebook Reklam Yöneticisine bağlı olabilir. Daha önce reklamlar için hiç ödeme yapmamıştım, bu yüzden hesabımın varlığından hiçbir iz kalmamıştı ve sahibi olduğuma dair kanıt göstermem gerekiyordu.

Facebook Reklamları destek teknolojisi, hesabınızı anında geri yükleyemez, ancak tüm bu bilgileri araştırmak için dahili ekibine gönderebilmelidir . Facebook Ads Chat sistemi aracılığıyla saldırıya uğradığını bildirdikten sonra, arkadaşlarımın hesaplarını 24 saat içinde geri aldıklarını duydum.

Hesabın Çalınmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Ayarlayın
Herhangi birinin Instagram hesabınıza erişmesini engellemenin en güvenli yollarından biri, İki Faktörlü Kimlik Doğrulamaya veya kısaca 2FA‘ya sahip olmaktır.

2FA nedir, merak edebilirsiniz? Herkesin bana söylediği gibi, hesabım çalınana kadar kendimden emin değildim.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, telefon numaranızı Instagram sayfanıza bağlamak anlamına gelir. Hesabınıza yeni bir cihazdan (telefon, dizüstü bilgisayar vb.) Her erişildiğinde, telefonunuza bir erişim koduyla birlikte bir metin bildirimi gönderilecektir. Hesabınıza erişebilmeniz için bu kodun Instagram Giriş ekranına girilmesi gerekecektir.

Çoğu durumda, bilgisayar korsanları telefonunuza erişemez ve hesabınıza girmek için bir tür yazılım kullanır. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ayarladıysanız, bilgisayar korsanlarının hesabınıza girmesi engellenecek ve sizi hack konusunda uyaran bir bildirim alacaksınız. Bu şekilde sadece sistem bilgisayar korsanlarının hesabınıza girmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda izinsiz girişten de haberdar olursunuz.

Zaten bir 2FA kurulumunuz yoksa, lütfen kendinize büyük bir iyilik yapın ve bunu yapmak için iki saniye ayırın. Instagram Ayarlarına gidin, ardından “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yı seçin.


Metin Mesajı seçenekleri altında “Açık” ı seçin.

Instagram ayrıca, telefonunuzun yanınızda olmadığı durumlarda, kodu kısa mesajla almanız için kullanabileceğiniz bir dizi kod sağlayacaktır. Hesabınıza yeni bir cihazdan erişmeniz gerekmesi veya telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda bu kodları güvenli bir yere yazdığınızdan emin olun.

E-postayla Gönderilen Bağlantıları İnceleyin

Çok basit ve önlenebilir görünse de, hesabımı ele geçiren tek şey kötü bir bağlantıya tıklamaktır .

Dürüst olmak gerekirse, kötü bağlantılar aracılığıyla Instagram sayfalarını çalınanın bana olana kadar bir şey olduğunu bile bilmiyordum. Şimdi öğrendiğim gibi, bu epey zamandır oluyor ama kimse bundan bahsetmiyor. Belki de utanç kaynağıdır – Birisinin beni hesabımı çalınmasından kesinlikle utandım.

Ancak sessiz kalmak ve bu sorunu görmezden gelmek onun ortadan kalkmasına yardımcı olmayacaktır. İşte buradayım, paylaşıyorum utanç verici ve nasıl saldırıya uğradığıma dair cüretkar ayrıntılar.

Çoğu spam oldukça kolay tespit edilebilir. Eminim çoğumuz Suudi Arabistan bir prens’den bize büyük meblağlarda para teklif eden tuhaf e-postalar almışızdır. Ancak bu durumda, bilgisayar korsanları bana o kadar normal görünen özel bir e-posta gönderdiler ki, bir hack olabileceği aklımdan bile geçmedi .

E-posta, bir giyim şirketinden potansiyel bir işbirliğini ortaya koydu ve Instagram sayfalarına yönlendiriyor gibi görünen bir bağlantı içeriyordu. Küçük bunu biliyorum yaptım bağlantı Bitly bağlantı Instagram gibi görünmek için değiştirildi oldu ve onlar bilgi benim günlüğünü toplanan sahte Instagram Girisi götürdü.

Bunu kontrol etmenin bir yolu , bağlantıya sağ tıklayıp “Bağlantıyı yeni sekmede aç” ı seçip boş bir Word Belgesi sayfasına yapıştırmaktır . Bağlantı Instagram yerine başka bir yere gidiyorsa, burada bunu gösterecektir. Bağlantıyı Bit.ly bağlantısı olarak gösteriyorsa, bu onun BÜYÜK KIRMIZI BAYRAĞI anlamına gelir ve üzerine tıklamayın.

Bir dahaki sefere sizi “Sayfasına bakmanız” için çağıran birini gördüğünüzde , size gönderdiği bağlantıya tıklamadan önce iki kez düşünün.

Yalnızca Instagram Uygulamasından Giriş Yapın

Saldırıya uğramaktan kaçınmanın bir başka yolu , uygulamanın kendisi dışında Instagram‘a asla erişmemektir . Birisi size sayfasının bağlantısını gönderirse, o bağlantıya tıklamak yerine kullanıcı adını isteyin ve uygulamanın kendisinden kontrol edin.

Size e-posta ile gönderilen bir bağlantıya tıklarsanız ve tuhaf bir nedenle oturum açma bilgilerinizi girmenizi ister, yapmayın. Telefonunuzdaki uygulamadan Instagram‘da zaten oturum açtıysanız, tekrar oturum açmanıza gerek yoktur . Bu, bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmek için bilgilerinizi topladığı zamandır.

Girişinizi Üçüncü Şahıslarla Paylaşmayın

Fotoğrafları düzenlemek veya verileri analiz etmek için herhangi bir uygulama kullanıyorsanız, hesabınıza bağlanmak için Giriş bilgilerinizi isteyebilirler. Bunu yapmadan önce, bu uygulamaların gerçekte ne kadar yasal göründüğünü kontrol ettiğinizden emin olun .

Bir işletme hesabı olarak, Giriş bilgilerimi sık sık birlikte çalıştığım şirketler ve İnfluencer platformlarıyla paylaşmam istendi. Bilgilerinizi paylaştığınız dış taraflara karşı dikkatli olun. Sosyal güvenlik numaranızı kimseyle paylaşmazsınız, bu nedenle oturum açma bilgilerinizi aynı özenle kullanın.

Hesabınızın ele geçirilmesi berbat. Ancak durumu daha da kötüleştiren şey, gerçekleştiğinde gerçekte ne yapılacağına dair mevcut bilgi eksikliğidir.

Bu makalede bahsedilen bilgilerin çoğu, süreçten kendim geçerek öğrendiğim bir şey ve hesapları çalınan ve onları kurtarabilen arkadaşlarımın önerileriydi.

Facebook Ads Chat seçeneğini öğrendiğimde, birkaç hafta geçmişti. Sohbet aracılığıyla konuştuğum temsilci, durumuma bakılması için bir talepte bulundu, ancak birkaç gün sonra tüm hesap bilgilerimin Instagram veri sisteminden silindiğini bildirdi.

Bana yardım etmeye istekliydiler ama yapabilecekleri hiçbir şey yoktu çünkü çok fazla zaman geçmişti.

Umarım Instagram çalınan hesapları artık engelleyici daha güvenli bir hale gelir ve bunun gerçek olmadığının da farkındayım. Umarım bu kılavuz, bir kez gerçekleştiğinde hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacak umarım sizi bu zor durumdan aydınlığa kavuşturacaktır..

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram