24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Soğuk algınlığı, grip veya alerjiden kaynaklanan burun akıntısını durdurmak için 10 ev ilacı

Soğuk algınlığı, grip veya alerjiden kaynaklanan burun akıntısını durdurmak için 10 ev ilacı

Burun akıntısı nasıl geçer, burun akıntınız varsa, muhtemelen rinitten muzdaripsinizdir. Rinit, genellikle tıkanıklık, burun akıntısı, hapşırma, boğazda tahriş, öksürük ve yorgunluk ile birlikte gelen burun pasajlarının iltihaplanmasıdır. 

Burun akıntınız alerjik rinitten -alerjilerden- kaynaklanıyorsa, o zaman bir antihistaminik almak en iyisidir . 

Ancak burun akıntınızın nedeni alerjik olmayan rinit ise - örneğin, soğuk algınlığı veya grip gibi bir virüs - o zaman rahatlamanıza yardımcı olabilecek birçok başka yöntem vardır.

 • Alerji nedeniyle oluşan burun akıntısını durdurmak için yapabileceğiniz en iyi şey bir antihistaminik almaktır. 
 • Soğuk algınlığı veya gripte burun akıntısından kurtulmak için bol sıvı tüketin ve nemlendirici kullanın.
 • Ayrıca ılık kompres uygulamak veya tuzlu burun durulama suyu kullanmak gibi ilaçları da deneyebilirsiniz.


Burnu'nu sil

Her seferinde bir burun deliğinden üflediğinizden emin olun. Aksi takdirde, mukusu boşaltmak yerine sinüslerinize fırlatan bir basınç oluşturabilirsiniz.

Bol sıvı tüketin

Bu, burun dokularınızın nemli kalmasına yardımcı olabilir ve bu da herhangi bir tıkanıklığı giderebilir. 

Hidratlı tutmak , vücudunuzun burun akıntısına neden olabilecek herhangi bir enfeksiyon veya virüsle savaşmasına da yardımcı olacaktır. Medicine'e göre , dehidrasyon, tıkanıklığı kötüleştiren kuru mukus zarlarına yol açabilir. 


Nemlendirici kullanın

Nemlendirici , ev tozu akarı ve küf alerjisi gibi ev içi alerjileri daha da kötüleştirebilirken, odanın çok kuru olması da burun kanallarını tahriş edebilir. 

Amaç, evin bağıl nemini yüzde 40 ila 50 civarında tutmaktır. Bundan daha yüksekse, toz akarlarının ve küfün gelişeceği bir ortam yaratırsınız.

Sıcak, ıslak bir bez uygulayın

Günde birkaç kez yüzünüze ılık, ıslak bir bez koymak, kuru havadan tahriş olabilecek sinüslerinizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. 

Sinüs iltihabı son derece ağrılı olabilir ve ılık hafif basınç uygulayarak şişliğin azalmasına ve semptomların hafiflemesine neden olursunuz. 

Nazal salin durulamayı deneyin

Nazal salin durulama kullanmak alerjenleri, virüsleri ve bakterileri burundan temizleyebilir ve herhangi bir hapsolmuş mukusun temizlenmesine yardımcı olabilir. 

Nazal tuzlu suyla durulama , özellikle sabah ilk iş olarak ve uyumadan önce burun akıntısını durdurmanın hızlı bir yolu olabilir.

Başını dik tut

Uyurken başınızı yüksekte tutmaya çalışın, çünkü bu burun kanallarından daha iyi drenaj sağlar. 

Uyurken başınızı yükseltmek için sırt üstü uzanın ve yastıklarınızı destekleyin . İki yastık kullanmak bunu kolaylaştırabilir. 

dekonjestan alın

Dekonjestanlar iltihaplı burun pasajlarını kurutur ve küçültür. Ancak dekonjestanların aşırı kullanımı gerginliğe ve kan basıncının artmasına neden olabilir. Doktorlar, dekonjestanları en fazla üç ila beş gün kullanmanızı önerir.

Alerjik veya alerjik olmayan rinitiniz kronikleşirse, bu bakteriyel enfeksiyon kapma riskinizi artırabilir. Bu olursa, size antibiyotik yazabilecek bir doktora görünün.

Buhar kullan 

Cleveland Clinic'e göre , buhar kullanmak burun akıntınızı gidermenize ve daha temiz nefes almanıza yardımcı olabilir. 

Ilık duşlardan, sıcak içeceklerden ve buharlı pişiricilerden elde edilen buhar, burun kanallarınızı yatıştırmaya ve burun pasajlarınızdaki ve sinüs boşluklarınızdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Olası tahriş edici maddelerden kaçının 

Hem alerjik hem de alerjik olmayan rinit, evcil hayvan kılı, toz ve duman gibi tahriş edici maddeler tarafından daha da kötüleştirilebilir. Semptomlardan muzdarip olduğunda, bunlardan kaçınılması tavsiye edilir. 

Ancak bunun her zaman mümkün olmadığını biliyoruz, bu nedenle yüz maskesi takmak, düzenli olarak el yıkamak ve maruz kaldıktan sonra duş almak etkilerini sınırlamaya yardımcı olabilir. 

Buhar losyonları kullanın

Buhar losyonları olarak da bilinen mentollü ve bitkisel merhemler, sinüslerinizdeki kan akışını artırarak burun tıkanıklığını hafifletir. 

Güçlü bitkilerle dolu olan bu ilaçlar, güçlü kokulu oldukları için en iyi geceleri kullanılır. 

SSS

Burun akıntısına ne sebep olur?

İki tür rinit vardır: alerjik ve alerjik olmayan. Alerjik rinit, alerjilerle ilişkilidir. Alerjiniz olduğunda, vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal salgılar ve bu da burnunuzdaki mukus bezlerini üretimi hızlandırarak burun akıntısına neden olur.

Alerjik rinit neden olur?

 • ağaç poleni
 • Otlar ve yabani otlar
 • Kalıp
 • Toz akarları
 • Evcil hayvan kepeği

Alerjik olmayan rinit neden olur?

 • Soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler
 • Hızlı sıcaklık değişiklikleri
 • Şiddetli üzüntü gibi duygular
 • hormonlar
 • Güçlü kokular ve duman gibi tahriş edici maddeler

Burun akıntısı ne kadar sürer?

Burun akıntısı genellikle 7-10 gün arasında sürer .

Burun akıntısına alerjiler veya soğuk algınlığı, sıcaklık değişimi veya havadaki tahriş edici maddeler neden olabilir. 

Burun akıntısından kurtulmak için alerji ilacı alın, burnunuzu sümkürün, bol miktarda sıvı için, tuzlu su ile burun çalkalayın ve daha fazlasını yapın. 

Mutlu Panda

Mutlu Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram