24 MART 2022 PERŞEMBE
Doğu Anadolu Gezi Rehberi

Bitlis merkez kış turizmi

Bitlis merkez kış turizmi

Anadolu Bölgesinde, Diyarbakır - Tatvan - Van karayolu üzerinde, Van gölünün yaklaşık 25 km. güneydoğusunda yer alan Bitlis aynı zamanda kış sporları yerleşim yeridir. Kayak alanları kentin içerisindedir.

KIŞ TURİZMİ

Bitlis - Merkez

Ulaşım: Ankara 1100 km. İstanbul 1504 km. İzmir 1465 km. uzaklıkta bulunan şehre her gün çeşitli illerden karşılıklı otobüs seferleri bulmak mümkündür. Havayolu için Muş Havaalanı (85 km.) ya da Van Havaalanı (160 km.) kullanılmaktadır.

Coğrafya: Ilıman karasal iklime sahip kayak merkezinde kayak sezonu Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Bitlis ve çevresi kış mevsiminde sürekli kar yağışı alır ve kar kalınlığı 100 cm. - 200 cm.dir.

Kayak alanları Kent merkezinin doğu ve batı kesimlerinde yer almaktadır. Doğudaki Dideban (1821 m.) ve Sapgör Dağları ile batıdaki Altınkalbur Dağları kayak alanı olarak kullanılmaktadır.

Konaklama ve Diğer Hizmetler: Kayak Merkezinde bir kayak evi bulunmaktadır. Konaklama ve diğer hizmetler için kent içerisindeki yerlerden faydalanılmaktadır.

Mekanik Tesisler ve Pistler: Kayak Tesisleri batıdaki Altınkalbur Dağlarında yer almaktadır. Uzunluğu 726 m., kapasitesi 720 kişi/saat olan bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. Pistler orta ve zor düzeyde zorluk derecelerindedir.

Gezgin Panda

Gezgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram