24 MART 2022 PERŞEMBE
Gezi Rehberi

Berlin şehir rehberi

Berlin şehir rehberi

Utanç Duvarı yıkıldıktan sonra Berlin, öbür yarısına kavuştu. Doğu ve Batı'nın tüm kültürel zenginlikleri, tek bir Berlin'de toplandı. Şimdi Berlin herşeyin çiftine sahip...

GENEL BİLGİLER


Bir Kültür Metropolü

Kasım 1989'da 'Utanç Duvarı' yıkıldıktan sonra Berlin geri döndü. Kimine göre ise büyüsünü kaybetti. Şimdi, Almanya'nın yeni başkenti insanlarının ve şehrin yaralarını sarıyor. 750 yıllık Berlin "geriye doğru ileri" gitmeye çalışıyor.

Berlin'in doğu tarafında yoğun bir restorasyon yaşanıyor ve kenti ikiye bölen Spree Nehri, sakin ve berrak akıyor. Berlin bu nehrin iki kıyısında, Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyü olarak bölünmüş bir haldeydi zaten. İlk kez 1307 yılında birleşti ve o tarihten sonra da kuzey Avrupa'nın ticari, siyasi ve kültür merkezi oldu. Prusya'nın ilk başkentiydi. Hitler zamamında harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi.


İkinci Dünyü Savaşı'ndan sonra Sosyalist bölümü Doğu Berlin oldu. Kentin imparatorluk merkezi Mitte de doğuda kaldı. Berlin'i inşa eden mimar Karl Friederich Schinkel'in tasarladığı binalar, büyükelçilikler, saraylar, müzeler hep o tarafta kaldı. Türkiye'den çalınan Bergama Sunağı'nın sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bergama Müzesi, Cölln ile Berlin'i birleştiren anlaşmanın yapıldığı St. Nicholos Kilisesi de Doğu Berlin'de kaldı. Kent tekrar birleştiğinde Berlin herşeyin çiftine sahip oldu. İki parlamento binası, iki büyük üniversite, iki büyük havaalanı, iki kent merkezi ve iki Mısır müzesi...


Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem'deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli metropolleri arasında. Üç opera, Filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin'e çekiyor.

Gezgin Panda

Gezgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram